Skip to content

558 Lillie RoadToms River, NJ 08753

Built 1986

Last Sale Price
$139,000
Last Sale Date
Apr 11, 2018

Property Information

Block1080.18
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9302

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage956
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,000
34%
Improvement Value:$143,000
66%
Total Assessment$217,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,952+5.2%
2024$3,756-5.7%
2023$3,983+0.4%
2022$3,965+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$139,000

From:

To:

Sq Ft956DeedBook 17088, Page 305Recorded4/19/2018

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 14410, Page 1479

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 12930, Page 1492

Property Sale

Sale
$96,000
DeedBook 5184, Page 771

Property Sale

Sale
$88,500
DeedBook 4509, Page 754

Property Built

Built

Year Built: 1986