Skip to content

559 George RoadToms River, NJ 08753

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 17, 2022

Property Information

Block1080.18
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9302

Building Details

Building Class18
Description1.5F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,075
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,000
25%
Improvement Value:$222,000
75%
Total Assessment$296,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,140+5.5%
2024$4,874+4.9%
2023$4,647+0.5%
2022$4,626+4.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$278,900
DeedBook 13209, Page 631

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 5711, Page 889

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook 5301, Page 491

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 4713, Page 529

Property Built

Built

Year Built: 1988