Skip to content

551 Lillie RoadToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$34,500
Last Sale Date
Jun 26, 1980

Property Information

Block1080.19
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9302

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage960
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,000
41%
Improvement Value:$106,500
59%
Total Assessment$180,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,037+5.7%
2024$2,874-17.6%
2023$3,490+0.5%
2022$3,474+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$34,500
DeedBook 3928, Page 304

Property Built

Built

Year Built: 1973