Skip to content

552 Bash RoadToms River, NJ 08753

Built 2001

Last Sale Price
$262,000
Last Sale Date
Nov 25, 2009

Property Information

Block1080.19
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9302

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,352
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,000
26%
Improvement Value:$210,700
74%
Total Assessment$284,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,184+5.2%
2024$4,928+1.6%
2023$4,850+0.4%
2022$4,828+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$262,000
DeedBook 14471, Page 1481

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 10480, Page 1383

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 10232, Page 567

Property Sale

Sale
$6,750
DeedBook 4053, Page 414