Skip to content

571 Martin RoadToms River, NJ 08753

Built 1980

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Nov 1, 2023

Property Information

Block1080.21
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9302

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,456
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
29%
Improvement Value:$216,200
71%
Total Assessment$304,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,539+25.1%
2024$4,426-5.1%
2023$4,664+0.4%
2022$4,644+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$440,000
Sq Ft1,456DeedBook 19538, Page 1535Recorded11/15/2023

Property Sale

SaleMulti
$261,000
DeedBook 12187, Page 825

Property Sale

SaleMulti
$142,000
DeedBook 10845, Page 1374

Property Sale

SaleMulti
$98,500
DeedBook 4747, Page 736

Property Sale

SaleMulti
$47,900
DeedBook 3945, Page 453

Property Built

Built

Year Built: 1980