Skip to content

574 Lloyd RoadToms River, NJ 08753

Built 1980

Last Sale Price
$212,000
Last Sale Date
May 21, 2004

Property Information

Block1080.21
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9302

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,442
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,000
27%
Improvement Value:$198,300
73%
Total Assessment$272,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,959+5.2%
2024$4,714-13.5%
2023$5,448+0.4%
2022$5,424+9.5%
Property History

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 12093, Page 1829

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 10834, Page 377

Property Sale

Sale
$45,900
DeedBook 3941, Page 460

Property Built

Built

Year Built: 1980