Skip to content

573 Lloyd RoadToms River, NJ 08753

Built 1975

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Sep 19, 2022

Property Information

Block1080.22
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9302

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,248
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
36%
Improvement Value:$147,000
64%
Total Assessment$228,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,152+5.2%
2024$3,947-15.9%
2023$4,692+0.4%
2022$4,671+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft1,248DeedBook 19175, Page 1430Recorded9/23/2022

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 15460, Page 1396

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 11407, Page 24

Property Sale

Sale
$32,500
DeedBook 3666, Page 42

Property Built

Built

Year Built: 1975