Skip to content

2405 Adams AvenueToms River, NJ 08753

Vacant Land

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Dec 7, 1978

Property Information

Block1081.01
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9302

Building Details

Building Class10
Description1CB1G
Dwellings0
ZoningHB
Sq Footage1,025
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$78,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,420-52.7%
2024$3,002-23.5%
2023$3,923+0.4%
2022$3,906+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$40,000
DeedBook 3779, Page 676