Skip to content

2408 Route 37 EastToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Date
Jul 13, 1977

Property Information

Block1081.01
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9302

Building Details

Building Class10
Description1CB
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage1,779
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,000
36%
Improvement Value:$256,000
64%
Total Assessment$400,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,284+5.2%
2024$6,924-31.0%
2023$10,028+0.4%
2022$9,983+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960