Skip to content

2404 Adams AvenueToms River, NJ 08753

Built 1984

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Jan 20, 2004

Property Information

Block1081.02
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9302

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,104
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,000
32%
Improvement Value:$146,700
68%
Total Assessment$215,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,928+5.2%
2024$3,734-7.2%
2023$4,026+0.4%
2022$4,008+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 11882, Page 83

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 11106, Page 1196

Property Built

Built

Year Built: 1984