Skip to content

527 Garfield AvenueToms River, NJ 08753

Built 1957

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Oct 4, 2024

Property Information

Block1081.03
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9302

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage520
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,000
39%
Improvement Value:$112,800
61%
Total Assessment$183,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,274+5.2%
2024$3,112-10.5%
2023$3,477+0.4%
2022$3,462+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000
Sq Ft520DeedBook 19838, Page 1730Recorded11/6/2024

Property Sale

Sale
$182,500
DeedBook 12617, Page 416

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4840, Page 684

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 4242, Page 4

Property Built

Built

Year Built: 1957