Skip to content

2405 Second AvenueToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 30, 1996

Property Information

Block1081.03
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9302

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,372
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
29%
Improvement Value:$195,100
71%
Total Assessment$273,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,973+5.2%
2024$4,727-4.9%
2023$4,970+0.4%
2022$4,948+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$53,000
DeedBook 4196, Page 743

Property Built

Built

Year Built: 1973