Skip to content

2414 First AvenueToms River, NJ 08753

Built 1948

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Dec 13, 2018

Property Information

Block1081.03
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9302

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage656
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,000
39%
Improvement Value:$106,900
61%
Total Assessment$175,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,203+5.2%
2024$3,045-4.7%
2023$3,196+0.4%
2022$3,182+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

Sq Ft656DeedBook 17332, Page 435Recorded12/17/2018

Property Built

Built

Year Built: 1948