Skip to content

2408 Second AvenueToms River, NJ 08753

Built 1975

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Feb 20, 2023

Property Information

Block1081.04
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9302

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,748
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
24%
Improvement Value:$250,200
76%
Total Assessment$328,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,977+5.2%
2024$5,681-4.3%
2023$5,939+0.4%
2022$5,913+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft1,748DeedBook 19322, Page 1721Recorded3/14/2023

Property Built

Built

Year Built: 1975