Skip to content

2406 Third AvenueToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Mar 29, 2018

Property Information

Block1081.05
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9302

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage996
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,000
44%
Improvement Value:$90,600
56%
Total Assessment$161,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,943+5.2%
2024$2,797-26.1%
2023$3,788+0.4%
2022$3,771+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft996DeedBook 17076, Page 610Recorded4/6/2018

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 10975, Page 1149

Property Sale

Sale
$76,775
DeedBook 5328, Page 1

Property Sale

Sale
$24,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1960