Skip to content

2408 Third AvenueToms River, NJ 08753

Built 1956

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Jan 16, 2020

Property Information

Block1081.05
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9302

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,350
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,000
33%
Improvement Value:$146,600
67%
Total Assessment$217,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,963+5.2%
2024$3,767-18.5%
2023$4,619+0.4%
2022$4,599+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
Sq Ft1,350DeedBook 17768, Page 218Recorded1/29/2020

Property Sale

Sale
$94,000
DeedBook 5285, Page 404

Property Sale

Sale
$104,000
DeedBook 4792, Page 692

Property Built

Built

Year Built: 1956