Skip to content

551 Garfield AvenueToms River, NJ 08753

Built 1975

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Dec 9, 2011

Property Information

Block1081.06
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9302

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage864
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,000
34%
Improvement Value:$138,900
66%
Total Assessment$209,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,822+5.2%
2024$3,633-0.4%
2023$3,647+0.4%
2022$3,631+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 15054, Page 1871

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 12197, Page 586

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 4810, Page 38

Property Sale

Sale
$40,550
DeedBook 4124, Page 322

Property Built

Built

Year Built: 1975