Skip to content

574 Martin RoadToms River, NJ 08753

Built 1982

Last Sale Date
Oct 23, 2023

Property Information

Block1081.08
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9302

Building Details

Building Class16
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,572
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
26%
Improvement Value:$230,500
74%
Total Assessment$311,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,672+5.2%
2024$5,392-0.4%
2023$5,413+0.4%
2022$5,390+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,596DeedBook 17166, Page 1476Recorded7/5/2018

Property Sale

SaleMulti
$198,023
DeedBook 14756, Page 1596

Property Sale

SaleMulti
$381,000
DeedBook 13728, Page 1659

Property Sale

SaleMulti
$87,500
DeedBook 4354, Page 545

Property Built

Built

Year Built: 1982