Skip to content

2414 Sixth AvenueToms River, NJ 08753

Built 1986

Last Sale Date
May 4, 2006

Property Information

Block1081.08
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9302

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,432
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,000
25%
Improvement Value:$226,700
75%
Total Assessment$300,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,226+5.5%
2024$4,955-3.3%
2023$5,123+0.5%
2022$5,100+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4454, Page 518

Property Built

Built

Year Built: 1986