Skip to content

2400 Seventh AvenueToms River, NJ 08753

Built 1948

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Jun 5, 2014

Property Information

Block1081.09
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9302

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage628
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
41%
Improvement Value:$100,200
59%
Total Assessment$170,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,099+5.2%
2024$2,946-13.0%
2023$3,387+0.4%
2022$3,372+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000

From:

To:

Sq Ft628DeedBook 15823, Page 1046Recorded6/11/2014

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 10011, Page 246

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 4306, Page 671

Property Built

Built

Year Built: 1948