Skip to content

2222 Adams AvenueToms River, NJ 08753

Built 1954

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Jun 29, 2017

Property Information

Block1082.02
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,432
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
36%
Improvement Value:$138,600
64%
Total Assessment$216,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,944+5.2%
2024$3,749-17.9%
2023$4,567+0.4%
2022$4,547+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,432DeedBook 16795, Page 839Recorded7/11/2017

Property Built

Built

Year Built: 1954