Skip to content

2209 Second AvenueToms River, NJ 08753

Built 1950

Last Sale Date
Jul 10, 1995

Property Information

Block1082.03
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class17
Description1CB
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage800
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
34%
Improvement Value:$136,500
66%
Total Assessment$206,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,760+5.2%
2024$3,575-2.3%
2023$3,660+0.4%
2022$3,644+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5287, Page 305

Property Sale

Sale
$31,000
DeedBook 4143, Page 996

Property Built

Built

Year Built: 1950