Skip to content

2213 Second AvenueToms River, NJ 08753

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 19, 2023

Property Information

Block1082.03
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class16
Description1.5F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,362
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,000
30%
Improvement Value:$184,400
70%
Total Assessment$263,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,797+5.2%
2024$4,559-7.7%
2023$4,937+0.4%
2022$4,916+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$85,150
DeedBook 15222, Page 868

Property Sale

SaleMulti
$80,500
DeedBook 5572, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1950