Skip to content

2202 Second AvenueToms River, NJ 08753

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 21, 2021

Property Information

Block1082.04
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,000
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
47%
Improvement Value:$90,100
53%
Total Assessment$170,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,098+5.2%
2024$2,944-21.0%
2023$3,725+0.4%
2022$3,709+4.5%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$125,000
Sq Ft1,000DeedBook 17537, Page 143Recorded7/16/2019

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

Sq Ft1,000DeedBook 15834, Page 1925Recorded6/25/2014

Property Sale

Sale
$61,500

From:

To:

Sq Ft1,000DeedBook 15828, Page 1345Recorded6/18/2014

Property Sale

Sale
$158,431

From:

To:

Sq Ft1,000DeedBook 15719, Page 698Recorded12/31/2013

Property Sale

SaleMulti
$162,000
DeedBook 11881, Page 1275

Property Sale

SaleMulti
$30,900
DeedBook 3728, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1950