Skip to content

2210 Second AvenueToms River, NJ 08753

Built 1952

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Oct 8, 2021

Property Information

Block1082.04
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class17
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,536
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,000
25%
Improvement Value:$216,000
75%
Total Assessment$288,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,244+5.2%
2024$4,985+10.0%
2023$4,532+0.4%
2022$4,512+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft1,536DeedBook 18729, Page 1005Recorded10/18/2021

Property Sale

Sale
$260,000
Sq Ft1,536DeedBook 18715, Page 1713Recorded10/8/2021

Property Sale

Sale
$219,000

From:

To:

Sq Ft1,536DeedBook 17168, Page 1895Recorded7/9/2018

Property Sale

Sale
$266,250
DeedBook 12505, Page 195

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 5658, Page 235

Property Sale

Sale
$16,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1952