Skip to content

2218 Second AvenueToms River, NJ 08753

Built 1982

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Sep 14, 2004

Property Information

Block1082.04
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,356
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,000
32%
Improvement Value:$170,600
68%
Total Assessment$249,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,545+5.2%
2024$4,321-2.7%
2023$4,439+0.4%
2022$4,419+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$215,000
DeedBook 12270, Page 550

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 5194, Page 730

Property Sale

SaleMulti
$48,000
DeedBook 4048, Page 716

Property Built

Built

Year Built: 1982