Skip to content

2200 Third AvenueToms River, NJ 08753

Built 1995

Last Sale Price
$107,500
Last Sale Date
Apr 24, 1995

Property Information

Block1082.05
Lot1.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class18
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,560
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
25%
Improvement Value:$225,200
75%
Total Assessment$300,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,467+5.2%
2024$5,196+6.9%
2023$4,862+0.4%
2022$4,841+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$107,500
DeedBook 5262, Page 933

Property Built

Built

Year Built: 1995