Skip to content

2207 Fourth AvenueToms River, NJ 08753

Built 1950

Last Sale Date
Dec 27, 1993

Property Information

Block1082.05
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class17
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage910
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,000
34%
Improvement Value:$171,600
66%
Total Assessment$260,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,746+5.2%
2024$4,511+1.5%
2023$4,444+0.4%
2022$4,424+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5130, Page 659

Property Sale

SaleMulti
$87,000
DeedBook 4722, Page 710

Property Built

Built

Year Built: 1950