Skip to content

2208 Third AvenueToms River, NJ 08753

Built 2004

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 2, 2021

Property Information

Block1082.05
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,404
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,000
17%
Improvement Value:$386,200
83%
Total Assessment$465,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,471+5.2%
2024$8,053+2.7%
2023$7,841+0.4%
2022$7,806+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft2,404DeedBook 16177, Page 111Recorded9/1/2015

Property Sale

SaleMulti
$334,900
DeedBook 14181, Page 461

Property Sale

SaleMulti
$392,000
DeedBook 13260, Page 1025

Property Sale

SaleMulti
$309,900
DeedBook 12258, Page 1656

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

SaleMulti
$92,500
DeedBook 11334, Page 1500