Skip to content

2202 Fourth AvenueToms River, NJ 08753

Built 1950

Owner
---
Last Sale Price
$7,500
Last Sale Date
Feb 28, 2026

Property Information

Block1082.06
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class17
Description1.5CB
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,015
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
38%
Improvement Value:$130,500
62%
Total Assessment$210,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,833+5.2%
2024$3,644+3.3%
2023$3,527+0.4%
2022$3,512+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$9,000
Sq Ft1,015DeedBook 20306, Page 1089Recorded3/9/2026

Property Sale

Sale
$9,000
Sq Ft1,015DeedBook 20303, Page 1525Recorded3/5/2026

Property Sale

Sale
$2,000
Sq Ft1,015DeedBook 20297, Page 1808Recorded2/27/2026

Property Built

Built

Year Built: 1950