Skip to content

2226 Fourth AvenueToms River, NJ 08753

Built 1951

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Aug 9, 2012

Property Information

Block1082.06
Lot12.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class47
Description1F
Dwellings2
ZoningR75
Sq Footage880
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,000
25%
Improvement Value:$219,100
75%
Total Assessment$293,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,337+5.2%
2024$5,074+21.9%
2023$4,163+0.4%
2022$4,145+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 15283, Page 1824

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 10017, Page 446

Property Built

Built

Year Built: 1951