Skip to content

2218 Fifth AvenueToms River, NJ 08753

Built 1984

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 14, 1998

Property Information

Block1082.07
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,726
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
20%
Improvement Value:$308,400
80%
Total Assessment$386,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,036+5.2%
2024$6,689+37.4%
2023$4,867+0.4%
2022$4,846+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1984