Skip to content

2211 South StreetToms River, NJ 08753

Built 1975

Last Sale Price
$189,000
Last Sale Date
Jan 23, 2014

Property Information

Block1082.08
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,248
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,000
33%
Improvement Value:$159,800
67%
Total Assessment$236,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,312+5.2%
2024$4,099-8.3%
2023$4,469+0.4%
2022$4,449+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$189,000

From:

To:

Sq Ft1,248DeedBook 15745, Page 224Recorded2/14/2014

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 4188, Page 442

Property Built

Built

Year Built: 1975