Skip to content

526 Garfield AvenueToms River, NJ 08753

Built 2017

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 25, 2023

Property Information

Block1082.09
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class17
Description1360
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,360
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,000
24%
Improvement Value:$225,900
76%
Total Assessment$296,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,407+5.2%
2024$5,139-4.7%
2023$5,391+0.4%
2022$5,367+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$257,500

From:

To:

DeedBook 16633, Page 1719Recorded1/18/2017

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$44,750

From:

To:

DeedBook 16281, Page 103Recorded12/31/2015

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 16142, Page 1380Recorded7/23/2015

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 13121, Page 1047