Skip to content

2322 Second AvenueToms River, NJ 08753

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 27, 2000

Property Information

Block1082.10
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class17
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,040
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
22%
Improvement Value:$281,300
78%
Total Assessment$359,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,543+5.2%
2024$6,219+14.8%
2023$5,416+0.4%
2022$5,392+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 4999, Page 217

Property Built

Built

Year Built: 1978

Property Sale

SaleMulti
$6,500
DeedBook NaN, Page NaN