Skip to content

2327 Third AvenueToms River, NJ 08753

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 18, 2013

Property Information

Block1082.10
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class16
Description1CB
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,153
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
38%
Improvement Value:$127,300
62%
Total Assessment$205,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,739+5.2%
2024$3,554-11.4%
2023$4,013+0.4%
2022$3,995+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$50,000
DeedBook 12255, Page 1185

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 11085, Page 340

Property Built

Built

Year Built: 1952