Skip to content

537 Harding AvenueToms River, NJ 08753

Built 1950
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 22, 2024

Property Information

Block1082.10
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage580
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
42%
Improvement Value:$108,100
58%
Total Assessment$186,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$3,221-7.1%
2023$3,469+0.4%
2022$3,454+4.5%
2021$3,305+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$235,000
DeedBook 13469, Page 1107

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 10397, Page 1115

Property Built

Built

Year Built: 1950