Skip to content

2320 Third AvenueToms River, NJ 08753

Built 1974

Last Sale Price
$89,900
Last Sale Date
Apr 29, 1986

Property Information

Block1082.11
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class47
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,668
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
24%
Improvement Value:$249,600
76%
Total Assessment$327,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,966+5.2%
2024$5,671+15.9%
2023$4,892+0.4%
2022$4,871+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$89,900
DeedBook 4419, Page 37

Property Built

Built

Year Built: 1974