Skip to content

543 Harding AvenueToms River, NJ 08753

Built 1950

Last Sale Price
$54,000
Last Sale Date
Mar 19, 1990

Property Information

Block1082.11
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,171
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,000
31%
Improvement Value:$150,500
69%
Total Assessment$219,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,997+5.2%
2024$3,800-5.0%
2023$4,000+0.4%
2022$3,983+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$54,000
DeedBook 4824, Page 80

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 4363, Page 795

Property Built

Built

Year Built: 1950