Skip to content

2307 Fourth AvenueToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Date
Feb 5, 1985

Property Information

Block1082.11
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class17
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,892
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
20%
Improvement Value:$305,700
80%
Total Assessment$383,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,987+5.2%
2024$6,642+4.2%
2023$6,373+0.4%
2022$6,345+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4279, Page 291

Property Built

Built

Year Built: 1985