Skip to content

550 Garfield AvenueToms River, NJ 08753

Built 1955

Last Sale Date
Mar 6, 1995

Property Information

Block1082.11
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,394
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
40%
Improvement Value:$117,000
60%
Total Assessment$195,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,551+5.2%
2024$3,375-22.1%
2023$4,331+0.4%
2022$4,312+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5257, Page 306

Property Sale

SaleMulti
$46,500
DeedBook 4023, Page 484

Property Built

Built

Year Built: 1955