Skip to content

2316 Fourth AvenueToms River, NJ 08753

Built 1950

Last Sale Price
$187,354
Last Sale Date
Jul 20, 2017

Property Information

Block1082.12
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,064
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
21%
Improvement Value:$289,600
79%
Total Assessment$367,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,694+5.2%
2024$6,363+2.8%
2023$6,190+0.4%
2022$6,163+9.1%
Property History

Property Sale

Sale
$187,354

From:

To:

Sq Ft2,064DeedBook 16841, Page 1493Recorded8/17/2017

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft2,064DeedBook 16719, Page 1132Recorded4/25/2017

Property Sale

SaleMulti
$193,000
DeedBook 12782, Page 1064

Property Sale

SaleMulti
$56,250
DeedBook 5171, Page 539

Property Built

Built

Year Built: 1950