Skip to content

2335 Fifth AvenueToms River, NJ 08753

Built 1989

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Nov 20, 2014

Property Information

Block1082.12
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,152
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
33%
Improvement Value:$157,300
67%
Total Assessment$235,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,285+5.2%
2024$4,073-2.5%
2023$4,178+0.4%
2022$4,160+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 15950, Page 693Recorded12/1/2014

Property Built

Built

Year Built: 1989