Skip to content

2328 Fifth AvenueToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Oct 25, 2021

Property Information

Block1082.13
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,668
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
24%
Improvement Value:$280,800
76%
Total Assessment$368,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,716+5.2%
2024$6,384+30.6%
2023$4,890+0.4%
2022$4,868+7.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$380,000
Sq Ft1,668DeedBook 18816, Page 1781Recorded12/10/2021

Property Sale

SaleMulti
$242,500
DeedBook 14040, Page 5

Property Sale

SaleMulti
$32,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1973