Skip to content

2309 Forest Grove AvenueToms River, NJ 08753

Built 1987

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 11, 2003

Property Information

Block1082.15
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,620
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
30%
Improvement Value:$182,100
70%
Total Assessment$260,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,736+5.2%
2024$4,502-20.1%
2023$5,634+0.4%
2022$5,609+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$584,048
DeedBook 5409, Page 774

Property Built

Built

Year Built: 1987