Skip to content

2315 Forest Grove AvenueToms River, NJ 08753

Built 1989

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Oct 29, 1999

Property Information

Block1082.15
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class17
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,600
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,000
21%
Improvement Value:$263,000
79%
Total Assessment$332,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,046+5.2%
2024$5,747+8.3%
2023$5,308+0.4%
2022$5,285+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5756, Page 201

Property Sale

Sale
$95,800
DeedBook 5405, Page 172

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4770, Page 919

Property Built

Built

Year Built: 1989