Skip to content

2320 Adams AvenueToms River, NJ 08753

Built 1945

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Sep 6, 2005

Property Information

Block1082.16
Lot57
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage442
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,000
40%
Improvement Value:$97,200
60%
Total Assessment$163,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,972+5.2%
2024$2,825-3.4%
2023$2,923+0.4%
2022$2,911+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 12809, Page 959

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 10045, Page 744

Property Sale

Sale
$36,000
DeedBook 5044, Page 127

Property Built

Built

Year Built: 1945