Skip to content

2326 Adams AvenueToms River, NJ 08753

Built 1935

Last Sale Price
$144,900
Last Sale Date
Sep 14, 2018

Property Information

Block1082.16
Lot62
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage702
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,000
38%
Improvement Value:$113,200
62%
Total Assessment$182,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,318+5.2%
2024$3,154-11.6%
2023$3,570+0.4%
2022$3,554+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$144,900

From:

To:

Sq Ft702DeedBook 17256, Page 1446Recorded10/2/2018

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 14366, Page 1670

Property Sale

Sale
$69,000
DeedBook 10157, Page 809

Property Built

Built

Year Built: 1935