Skip to content

520 Roosevelt AvenueToms River, NJ 08753

Built 1950
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 24, 2021

Property Information

Block1083.01
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9201

Building Details

Building Class16
Description1CB2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage950
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
40%
Improvement Value:$117,000
60%
Total Assessment$195,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$4,000+4.5%
2021$3,827+1.4%
2020$3,776+0.9%
2019$3,744+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$220,000
DeedBook 13205, Page 873

Property Sale

SaleMulti
$74,900
DeedBook 5144, Page 175

Property Sale

SaleMulti
$53,000
DeedBook 4335, Page 296

Property Built

Built

Year Built: 1950