Skip to content

523 Bradley BlvdToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 29, 2023

Property Information

Block1083.02
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9201

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,190
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,000
25%
Improvement Value:$204,900
75%
Total Assessment$273,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,988+11.1%
2024$4,491+6.5%
2023$4,216+0.5%
2022$4,197+4.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1968